Wymiana pieców węglowych
- Szczegóły
W trosce o środowisko oraz z konieczności redukcji zapylenia powietrza w Małopolsce gminy wprowadziły uchwały antysmogowe zobowiązujące mieszkańców do wymiany starych, niespełniających wymaganych norm kotłów i pieców węglowych.
Od kilku lat prowadzone są różne programy i dotacje mające na celu zmobilizowanie mieszkańców do wymiany oraz pomoc w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia.
Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przebiegu procesu oddania starego pieca na złom i otrzymania zaświadczenia do dofinansowania.
- Wymieniany stary „kopciuch” mogą Państwo oddać w każdym legalnie działającym skupie złomu i każdy powinien wystawić określony ustawą Formularz przyjęcia odpadów metali oraz swój protokół przyjęcia odpadu.
- Bardzo istotne jest kto przywozi piec! Mianowicie z piecem do oddania MUSI przyjechać ta sama osoba, która później będzie ubiegała się o dofinansowanie z gminy. Należy mieć ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i należy okazać go pracownikowi skupu. Wystawiane są imienne, określone prawem formularze przyjęcia odpadu metali, których po czasie nie da się skorygować ani zamienić.
- Należy także od razu zgłosić chęć uzyskania zaświadczenia do dofinansowania. W tym celu spisywana jest tabliczka znamionowa pieca. Nie jesteśmy w stanie wystawić takiego zaświadczenia po czasie. Dlatego trzeba mówić o tym w dniu zdawania pieca.
- Po oddaniu pieca na złom, pracownik przygotuje kopię formularza przyjęcia odpadu metali (KOPIĘ, gdyż oryginał pozostaje w naszych dokumentach) oraz nasz autorski protokół przyjęcia odpadu. Te dwa dokumenty należy przedłożyć w gminie w celu ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów. Żadnego z tych dokumentów nie jesteśmy w stanie zmienić w przyszłości, prosimy mieć to na uwadze!
Czytaj dalej: Jakie odpady stanowią największe zagrożenie dla środowiska?